mały kot pije mleko

CZY KOT MOŻE PIć MLEKO

czy kot może pić mleko?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się jakie potrzeby pokarmowe ma kot. Natura przystosowała kota do polowania. Upolowaną zdobycz – w zależności od okoliczności – albo gryzie powoli i dokładnie rozdrabnia, albo szybko połyka nawet duże kawałki, a silne kwasy żołądkowe dokładnie trawią nawet kości! Składniki pokarmowe, rozłożone w procesie trawienia są wchłaniane w stosunkowo krótkich jelitach i przedostają się do krwi. Cykl trawienia u dorosłego kota trwa około 24 godzin.

pełnowartościowa dieta dla kota
czyli co powinien jeść kot

Pełnowartościowa dieta musi zawierać wszystkie substancje niezbędne do utrzymania przy życiu. Najważniejsze składniki odżywcze dla kotów to:

BIAŁKO

Koty jako zwierzęta mięsożerne potrzebują białka wysokiej jakości. Najlepiej przyswajalne dla kotów białko jest w mięsie zwierząt w tym ptaków i ryb. Białko roślinne np. sojowe nie jest przez koty wykorzystywane i zostaje wydalone z odchodami w postaci niestrawionej.
Ilość białka w diecie powinna być dostosowana do wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego kota. Nadmierne spożycie białka bardzo obciąża nerki i może doprowadzić do ich niewydolności.

węglowodany

Zaliczamy do nich cukry proste, skrobię i błonnik. Węglowodany znajdują się w ryżu, makaronie, produktach zbożowych, ziemniakach, warzywach, owocach i pieczywie. Są to produkty, które w nadmiarze szkodzą kotom. Niewielka ilość cukrów stanowi bezpośrednie źródło energii, za to ich nadmiar nie jest wydalany, ale odkładany w ciele w postaci tłuszczu. Najważniejszy w diecie kotów jest błonnik, który reguluje pracę jelit i pomaga w przechodzeniu niestrawionych resztek przez jelito i ich wydalaniu. Nadmiar węglowodanów powoduje otyłość i cukrzycę.

Tłuszcze

W żywieniu kotów niezbędne są tłuszcze zwierzęce. Są łatwo wchłaniane i stanowią bezpośrednie źródło energii. Są nośnikiem wielu witamin i zawierają niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki tłuszczom koci posiłek jest smaczniejszy. Nadmiar może prowadzić do rozwolnienia. Koty nie powinny spożywać olejów pochodzenia roślinnego.

WITAMINY, MAKRO i MIKROELEMENTY

Najważniejsze witaminy dla kotów, to te rozpuszczalne w tłuszczach A D E i K oraz witaminy z grupy B i witamina C. W żywieniu komercyjnym rzadko dochodzi do ich niedoborów.

WODA

Brak wody w diecie powoduje u kotów bardzo szybkie odwodnienie i prowadzi do śmierci. Koty piją mało, a ich pragnienie zależne jest od temperatury otoczenia, rodzaju karmy, aktywności fizycznej i osobniczych upodobań. Kot powinien mieć stale dostęp do czystej wody. Odpowiednia ilość spożywanych płynów pomaga w lepszej pracy nerek oraz często zapobiega problemom z układem wydalniczym

kot pije mleko czy może?

co jada kot w naturze ?

Naturalnym pożywieniem kotów są gryzonie (do wielkości szczura) oraz drobne ptactwo. Ofiara spożywana jest w całości co zapewnia odpowiedni bilans wszystkich składników odżywczych oraz zapewnia właściwy balast przewodu pokarmowego. Tkanki upolowanych zwierząt, ich kości oraz zawartość przewodu pokarmowego dostarczają białek, węglowodanów, tłuszczów, wody i witamin. Czy w naturze kot spożywa mleko? Wyłącznie w okresie niemowlęcym. Kocięta spożywają mleko od matki od urodzenia do około 8-12 tygodnia życia, stopniowo urozmaicając dietę.

CZY WIĘC KOT MOŻE PIĆ MLEKO?

W diecie dorosłego kota mleko jest zbędne. Zawiera ono wprawdzie substancje odżywcze, witaminy i minerały, ale zdrowy, dobrze karmiony osobnik będzie czerpał te składniki z innych pokarmów. Wiele kotów lubi słodki smak mleka. Niektóre wręcz zaspokajają pragnienie pijąc mleko, a nie wodę. Najlepiej jest je od tego jak najszybciej odzwyczaić, podając mleko coraz bardziej rozcieńczone wodą, aż zaakceptują picie wody. Niektóre koty nie maja w jelitach enzymu rozkładającego laktozę (cukier mleczny) i po spożyciu już niewielkiej ilości mleka dochodzi do rozwolnienia. Mleko zawiera także sporo kalorii i jego nadmiar prowadzi do otyłości.

kot pije mleko z miseczki

skąd się wziął zwyczaj podawania mleka kotom?

Koty z reguły utrzymywane były na wsiach, w gospodarstwach rolnych. Rolnicy doceniali ich rolę w ograniczaniu populacji gryzoni. Nie podawali im jednak mleka, żeby im dogadzać i je rozpieszczać. Chude mleko po odciągnięciu śmietanki traktowane było jako odpad i służyło do skarmiania zwierząt gospodarskich, np. tuczników, a przy okazji dożywiły się nim koty…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content