nowe-zwierzę-w-domu

NOWE ZWIERZĘ W DOMU

JAK BEZPIECZNIE WPROWADZIĆ NOWE ZWIERZĘ DO DOMU

Wprowadzenie do domu czworonożnego domownika to niemałe wyzwanie i przeżycie dla wszystkich zainteresowanych.

Jeszcze trudniejsze jest wprowadzenie nowego zwierzęcia, gdy w domu mieszka już pies lub kot.

Opiszemy jak bezpiecznie zapoznać nowego:

      • kota z już zadomowionym kotem Kliknij
      • psa z już zadomowionym psem Kliknij
      • psa z już zadomowionym kotem Kliknij
      • kota z już zadomowionym psem Kliknij
nowy-pies-w-domu

PODSTAWOWE ZASADY WPROWADZANIA NOWYCH ZWIERZĄT

  • Nie spiesz się. Najlepszy jest stopniowy proces zapoznawania się oraz odkrywania siebie przez zwierzęta.
  • Poświęć „dodatkowy czas” z każdym ze zwierząt w czasie okresu przejściowego. Dodaj pewności siebie swemu dotychczasowemu zwierzęciu i nawiąż więź z nowym.
  • Obserwuj, czy nie występuje zagrożenie walk między nimi. Większe urazy mogą wystąpić u małych zwierząt spowodowanych przez większe zwierzęta oraz atak psa spowoduje prawdopodobnie cięższy uraz u kota, niż zaatakowanie psa przez kota.
  • Umożliw przestraszonemu zwierzęciu drogę ucieczki. Walki mogą spowodować zamierzone lub niezamierzone urazy każdego, kto będzie uniemożliwiał ucieczkę lub blokował drogę do bezpiecznego miejsca.
  • Weź pod uwagę swoje własne bezpieczeństwo, zanim zaczniesz rozdzielać pobudzone, walczące zwierzęta. 

NIGDY NIE DA SIĘ PRZEWIDZIEĆ REAKCJI ZWIERZĄT

Najczęstsze mity:

  • pies nie polubi się z kotem
  • niekastrowany samiec nie będzie tolerował innego samca na swoim terytorium
  • wprowadzenie zwierzęcia przeciwnej płci zagwarantuje brak konfliktów
Czasami zwierzęta, które budziły największe obawy stają się najwierniejszymi przyjaciółmi. Czasem nietolerancja wykazana przez jednego lub oba zwierzęta widoczna jest od początku i trwa cały czas. Często początkowy, konfliktowy okres, po pewnym czasie przechodzi w okres wzajemnej tolerancji. Także ustalone już wzajemne stosunki mogą ulec zaburzeniom z wielu powodów.

WPROWADZENIE NOWEGO KOTA DO JUŻ ZADOMOWIONEGO KOTA

Koty, które stykały się z innymi kotami w okresie dorastania łatwiej mogą dostosować się do obecności nowego współmieszkańca. Najlepszą metodą uniknięcia konfliktu między kotami jest ostrożne przygotowanie ich pierwszego spotkania. Rezydujący kot może dostosować się do obecności nowo wprowadzonego kota bez konfrontacji z nim, jeżeli na początku przebywały w domu w różnych okresach dnia i nie nastąpiło ich natychmiastowe zapoznanie.

FAZA 1
  • Przez pierwszych kilka dni utrzymuj nowego kota zamkniętego w jednym pokoju. Zapewnij mu codziennie świeże pożywienie, wodę i kuwetę. Często odwiedzaj go, spędzając z nim czas na zabawach, karmieniu i pieszczotach. Daj mu wystarczającą ilość czasu, żeby mógł dostosować się do nowego miejsca gdzie ma zagwarantowane emocjonalne i fizyczne bezpieczeństwo. Ułatwi to także ustalenie pozytywnych stosunków z nowym zwierzęciem. W międzyczasie twój przebywający już w domu kot będzie wyczuwał zapachy „intruza” na twojej odzieży i skórze. Zapach nowo wprowadzonego i wydawane przez niego dźwięki dadzą znać o jego obecności przebywającemu już kotu. W tym okresie spędzaj dodatkowy czas ze swoim już rezydującym kotem, angażując go w ulubione czynności, w celu zmniejszenia napięcia i zaniepokojenia.
  • Karmienie może powodować zmniejszenie odczuwania zaniepokojenia i może pomóc dostosować się do zachodzących w domu zmian. Umieść miskę z jedzeniem rezydującego kota w pobliżu drzwi do pokoju, w którym przebywa nowy kot. Stopniowo przesuwaj miseczkę z jedzeniem zamkniętego kota coraz bliżej drzwi. Karm je mniej więcej w tym samym czasie, tak żeby byli oddzieleni tylko zamkniętymi drzwiami. Przejdź do następnego punktu, gdy żaden z kotów nie będzie syczał albo parskał, kiedy będą czuły, że są obok siebie.
FAZA 2
  • Zamknij swojego rezydującego kota (z jedzeniem, wodą i kuwetą) w jego ulubionym pomieszczeniu w domu. Odpowiednim miejscem będzie sypialnia: większość rezydujących kotów czuje się tam dobrze, ponieważ miejsce to jest ściśle związane z jego właścicielem
  • Umożliw nowemu kotu zwiedzanie domu przez krótkie okresy, chodź razem z nim, zwiększając w ten sposób jego pewność siebie w całym domu, a nie tylko w pokoju, gdzie był izolowany.
  • Umożliw nowemu zwierzęciu przebywanie poza zamknięciem przez coraz dłuższy okres kilka razy dziennie. Gdy oba koty będą sprawiały wrażenie, że czują się swobodnie przejdź do następnej fazy.
  • UWAGA: dotarcie do tego punktu może zająć kilka tygodni. Nawet jeżeli trwało kilka dni to opóźnij wprowadzenie następnego punktu o dodatkowy tydzień.
FAZA 3
  • Zorganizuj swobodne codziennie po domu obu kotów w twojej obecności. Powinno to być zaplanowane tak, żeby pokrywało się z czasem regularnych posiłków. Podążaj za nowym kotem, tak żeby zobaczyły się po raz pierwszy w twojej obecności. Należy spodziewać się wahania i syczenia jednego lub obu kotów.
  • Podaj kotom jedzenie w ich obecności umieszczając miseczki z pokarmem w bezpiecznej odległości. Poczekaj tylko kilka minut po zakończeniu jedzenia i pozamykaj koty w ich pomieszczeniach, aż do następnego posiłku. Jeżeli jeden z nich lub oba są zaniepokojone na tyle, żeby nie jeść w obecności drugiego, usuń pojemniki z pokarmem i zamknij każdego z nich w bezpiecznym miejscu. Spróbuj ponownie, gdy koty uspokoją się.
  • Jeżeli nie uda się druga próba, usuń pokarm i zamknij je ponownie. Poczekaj do momentu, aż każdy z nich uspokoi się i odzyska chęć do jedzenia. Spróbuj ponownie następnego dnia.
  • Gdy wszystko będzie przebiegało prawidłowo, pozwól im spędzać razem coraz dłuższy okres czasu po każdym posiłku.
  • Przesuwaj ich miseczki z jedzeniem stopniowo coraz bliżej siebie przy każdym kolejnym posiłku. Jeżeli pojawią się problemy w jakimkolwiek okresie tego procesu, powróć do poprzedniego punktu, jak opisano powyżej. Bądź cierpliwy. Niektóre koty są mniej towarzyskie niż inne oraz miej chętne do dzielenie się swoim terytorium.
  • WAŻNE: Zawsze utrzymuj tyle kuwet ile kotów plus jedna dodatkowa.

W RAZIE PROBLEMÓW

Jeżeli koty stale są wobec siebie agresywne, niezbędne może być podanie preparatów uspokajających jednemu lub obu kotom. Można także rozważyć zastosowanie kocich feromonów, które w niektórych przypadkach mogą okazać się skuteczne.

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów. Warto skonsultować ich stosowanie z lekarzem weterynarii.

Po pewnym czasie większość kotów akceptuje obecność innych współmieszkańców. Jeżeli trafi się na wyjątkowego kota, pozostają trzy opcje:

  • należy trzymać jednego kota pod zamknięciem, gdy w tym czasie drugi swobodnie spaceruje po domu,
  • spróbować trzymać jednego kota stale zamkniętego w jednej części domu, podczas gdy inny będzie przebywał wyłącznie w innej części domu,
  • rozważyć znalezienie innego domu dla nowego kota.
nowy-kot-w-domu

WPROWADZENIE NOWEGO PSA DO JUŻ ZADOMOWIONEGO PSA

Najlepiej jest zapoznać psy ze sobą utrzymując je w tym czasie na smyczach. Jeżeli jesteście przekonani co do łagodnego charakteru swojego rezydującego psa i jego dobrego zachowania socjalnego, może nie być konieczne użycie smyczy. Chociaż trudno jest przewidzieć jak zareagują na siebie psy, większość dorosłych psów szybciej zaakceptuje szczeniaka i młodego psa. Prawdopodobnie częściej powstaną problemy między dwoma dorosłymi psami, gdy jeden z nich lub oba są nieprzyjazne wobec innych psów.

NIE SPIESZ SIĘ, TWOJA CIERPLIWOŚĆ ZAPROCENTUJE

  • Idealnie byłoby, gdyby zapoznawano psy ze sobą na neutralnym terytorium, które jest dla nich nie znane. Jeżeli nie można tego łatwo zorganizować, należy umożliwić im spotkanie na obrzeżach terytorium rezydującego psa. Może to być w sąsiedztwie, w pewnej odległości od domu. W najważniejszym miejscu terytorium rezydującego psa, takim jak np. wnętrze domu istnieje większe prawdopodobieństwo konfliktów.
  • Jeżeli jest to możliwe, ustaw nowego psa w pozycji „waruj-zostań” w obecności rezydującego psa. Naucz nowego psa przyjmowania uległej pozycji z uwagi na szacunek wobec zadomowionego psa, stwarzając wyraźną podstawę ich wzajemnych stosunków. Powinno to na początku ułatwić kontrolę nad ich pierwszymi spotkaniami, tak żeby mogły później stopniowo wypracowywać sobie ich socjalną pozycję poprzez delikatne wyzwania i tylko z niewielkimi konfliktami. Jeżeli rezydujący pies ma pasywny i uległy charakter, można ustalić od początku, że dominującym psem będzie nowo przybyły.
  • Jeśli problemy narastają oddziel psy od siebie i powoli ponownie organizuj ich spotkania pod twoim ścisłym nadzorem. W przypadkach wyjątkowej agresji jednego lub psów wobec siebie, rozważ rozdzielenie ich na stałe.
dwa-psy-spotkanie

WPROWADZENIE NOWEGO PSA DO JUŻ ZADOMOWIONEGO KOTA

Koty, które miały pozytywne doświadczenia we wczesnym okresie życia z psami, prawdopodobnie łatwiej przyjmą obecność nowego psa. Przed zapoznaniem kota z psem, ważna jest ocena psa, czy nie uczyni krzywdy kotu.

Niektóre dorosłe psy nigdy wcześniej nie widziały kota i nie wykazują wobec nich agresji. Jeżeli instynkt drapieżny psa w kierunku kotów jest silny, możliwe jest, że przejawi on go natychmiast oraz z niewielkim ostrzeżeniem. Dlatego też należy poskromić psa przy pomocy mocno trzymanej krótkiej smyczy i nie pozwolić kotu zbliżyć się do strefy bezpośredniego zagrożenia pogryzieniem przez psa.

Jeżeli adoptuje się dorosłego psa, należy zapytać jego dotychczasowych opiekunów o jego stosunek do kotów. Jeśli pies przedtem nie stykał się z nimi, trzeba postępować ostrożnie. Jeżeli nabywa się psa ze schroniska, należy poprosić obsługę o sprawdzenie nastawienia psa do kotów zanim zabierze się go do domu.

Nawet jeżeli nie ma powodu do podejrzewania jakichkolwiek problemów, należy krótko trzymać psa, gdy spotka się z waszym kotem. Szczenięta poniżej trzeciego miesiąca życia rzadko mogą wyrządzić krzywdę dorosłemu kotu. W takim przypadku agresywny dorosły kot może stanowić zagrożenie dla młodego psa.

wprowadzenie-psa-do-kota

WPROWADZENIE NOWEGO kOTA DO JUŻ ZADOMOWIONEGO pSA

Większość wskazówek przydatnych przy wprowadzaniu kota do psa będzie przydatnych także w odwrotnej sytuacji.

Należy postępować ostrożnie. Można polegać na początkowej reakcji psa wobec kota tylko wtedy, gdy pies jest trzymany na smyczy, a kot ma możliwość ucieczki. Jeżeli pies nadmiernie strzeże swojego pożywienia lub innych przedmiotów należy go ponownie przeszkolić lub podjąć środki zapobiegawcze. Zbliżający się kot, do pilnującego swojego jedzenia psa, ryzykuje odniesienie obrażeń. Właściciele psów często obawiają się, że kot  może podrapać pysk psa, a w szczególności jego oczy. Kot rzadko atakuje psa nie będąc przez niego sprowokowanym, chyba że jest zapędzony w róg lub jest wystraszony. Większość psów ma długą kufę i szybkie odruchy, które chronią ich oczy przed urazami. Jakiekolwiek uszkodzenia rogówki przez kota, zwykle łatwo się goją, jednak wymagają szybkiej interwencji lekarskiej,

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content